top of page
  • Yazarın fotoğrafıWELİGHT EKİBİ

Koronavirüse Karşı Bağışıklık Güçlendirme Yolları

Güncelleme tarihi: 31 Ara 2020

Ocak ayından bugüne kadar zorlu bir pandemi süreci ile mücadele ediyoruz. Peki bu süreçte bağışıklığı korumak için neler yapmalıyız? Gelin hep birlikte güçlü bir bağışıklık sağlayarak korona virüsten korunalım. Peki güçlü bir bağışıklık için tüketmemiz gereken besinler nelerdir?

C vitamini

Vücudumuzun enfeksiyonlarla savaşmasında önemli bir rol alan C vitamini en güçlü antioksidanlardan biridir. Mandalina, portakal, limon, greyfurt gibi turunçgillerin yanında kırmızı biber, nar, maydanoz ve kivi, C vitamininden zengin besinlerdir. Bir orta boy kivi günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 140'ini karşılar.

Propolis

Arıların ürettiği bir ürün olan Propolis "Doğal antibiyotik" olarak adlandırılır. Yetişkinler için günde 20 damla, çocuklar içinse günde 10 damla kullanım yeterlidir.

Zerdeçal

Zerdeçalın etken maddesi olan curcumin çok güçlü bir anti inflamatuar ve antioksidandır. Yapılan çalışmalar zerdeçalın yağ ve karabiber ile tüketildiğinde emiliminin %2000 daha fazla olduğunu göstermektedir. Ayrıca ‘’Kanser savar’’ özellikte olan Zerdeçalı İmmün sisteminizi desteklemek adına da her gün çorbalarınıza, yemeklerinize, salatalarınıza ve yoğurdunuza zerdeçal ekleyin.

Kefir

Güçlü bir probiyotik olan kefir bağırsaklarımızda yaşayarak bağırsağın doğal dengesini sağlar, vücudumuzu zararlı bakterilere karşı korur ve bağışıklığı güçlendiren dost bakterileri içerir. Yapılan bir çalışmada; 6 hafta boyunca, günde 1 su bardağı kefir tüketen kişilerin, tüketmeyenlere kıyasla bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğu ortaya çıkmıştır.

Zencefil 

Eski çağlardan beri pek çok sağlık sorunu için kullanılan zencefil, özellikle soğuk algınlığı, öksürük ve ateş gibi şikâyetler için birebirdir. Sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı bal, 1/2 çay kaşığı toz zencefil ve 1/4 limon suyu koyup çay olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca yemeklerinize Zencefil ilave etmeyi unutmayın!

Sarımsak 

Tüm dünyada binlerce yıldır enfeksiyon hastalıklara karşı kullanılan sarımsak; içeriğinde "Allisin" dâhil 33 adet kükürtlü bileşik bulunur ve iyice ezilerek tüketilmelidir.

Omega-3 

Beyin ve sinir sisteminin yanında bağışıklık sisteminin korunması ve güçlenmesinde önemli görevler alan Omega-3'ün en iyi kaynağı balıktır. Özellikle EPA ve DHA formundan zengin olan balığı haftada 2-3 kez tüketmeyi unutmayın. Bitkisel omega-3 kaynakları ise ceviz, semizotu ve keten tohumudur. Haftada en az 2 gün ‘’FIRIN BALIK’’ tüketmeyi unutmayın.


Su

Su vücut ısısını dengede tutulmasında, vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde ilerlemesinde, metabolizmanın düzenlenmesinde ve birçok önemli biyokimyasal reaksiyonda görev alır. Virüs ve bakteriler dâhil tüm toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması için su olmazsa olmazdır. Bu nedenle gün içinde 2-2,5 litre su içmeyi, bunun yanında 3-4 kupa bitki çayı tüketmeyi unutmayın.


PREBİYOTİK BESİNLER

· Kuşkonmaz 

· Yer elması 

· Pırasa

· Yabanmersini

· Muz 

· Lahana 

· Elma 

· Brokoli  · Karnabahar  · Doğal BalBAĞIRSAK DOSTU BAZI BAHARATLAR 

· Zerdeçal 

· Tarçın 

· Fesleğen 

· Kekik

51 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page